top of page

2017 - Latvijas Dzelzceļnieku biedrībai jauns starptautiskās sadarbības partneris – FISAICInternacionālā dzelzceļnieku kultūras un intelektuālo hobiju federācija jeb FISAIC ir dibināta 1952. gadā un pašreiz tās rindas kuplina aptuveni 40 tūkstoši biedru – aktīvi Eiropas valstu visdažādāko dzelzceļa profesiju pārstāvji, kā arī pensionētie dzelzceļnieki. FISAIC paspārnē pavisam darbojas 12 grupas jeb sekcijas: Mākslas, Foto, Filmu, Bridža, Filatēlijas, Akordeonistu, Koru, Orķestru, Folkloras, Radioamatieru, Esperanto un Modeļdzelzceļu.

Sekciju vadības nodrošināšanai ir izveidotas attiecīgas Tehniskās komisijas, kuras savukārt vada prezidenti. Daudzi no viņiem ir gan izcili savas pamatprofesijas pārstāvji, kā, piemēram, Modeļdzelzceļu sekcijas prezidents, inženierzinātņu doktors Romāns ŠTERBA (Čehijas nacionālās dzelzceļa kompānijas České dráhy valdes loceklis), gan profesionāļi izvēlētā hobija jomā, kā, piemēram, pensionēts Austrijas dzelzceļu inženieris un 1898. gadā dibinātā orķestra Bundesbahnmusik Linz mākslinieciskais vadītājs Peters KRONEVITERS.

FISAIC kodolu galvenokārt veido tādu “veco” Eiropas valstu, kā Francija, Vācija, Šveice, Austrija, Beļģija un Luksemburga, dzelzceļnieki. FISAIC prezidents Gijs ŽIRES, gluži tāpat kā Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods JUNKERS, ir luksemburdzietis. Viņš perfekti pārzin franču, vācu un angļu valodu. Pēdējos gados šī dzelzceļnieku federācija paplašinās arī austrumu virzienā, un tajā ir iekļāvušies arī Čehijas, Slovākijas, Bulgārijas, Igaunijas un citu valstu dzelzceļnieki.

Latvijas Dzelzceļnieku biedrības sadarbība ar šo organizāciju aizsākās 2015. gadā, kad tika nolemts Rīgā sarīkot kopīgu modeļdzelzceļu izstādi. Pateicoties VAS Latvijas dzelzceļš Komunikācijas un starptautisko attiecību direkcijas atbalstam, kā arī Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja ieinteresētībai, 2016. gada 25.-30. oktobrī muzeja telpās risinājās Latvijas dzelzceļu modelistu un FISAIC Modeļdzelzceļu sekcijas kopīgs pasākums, paplašinot jau tradicionālo Liliputijas dzelzceļa modeļu izstādes formātu.

Latviju FISAIC pārstāv Latvijas Dzelzceļnieku biedrība, kuras viens no definētajiem darbības uzdevumiem ir “aktivizēt starptautisko sadarbību ar citām dzelzceļa organizācijām, līdzdarboties procesos, kas saistīti ar Latvijas dalību Eiropas Savienībā”. No Latvijas Dzelzceļnieku biedrības puses par koordinatoru darbam ar FISAIC ir nozīmēts biedrības valdes loceklis Toms ALTBERGS.


Comments


bottom of page